MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE 2024 – JIŽ XI. ROČNÍK V ČESKÉ REPUBLICE
Vážení příznivci archeologie a poznávání minulosti, i v tomto roce pro vás archeologové muzeí, univerzit a dalších archeologických pracovišť připravili množství akcí po celé České republice, kdy se budete moci blíže podívat pod pokličku tohoto dobrodružného vědního oboru. V různých dnech měsíce října se vám nabízejí vycházky na archeologické lokality, zpřístupňují se vám muzejní expozice, archeologické výzkumy, přednášky, celodenní akce apod. Z bohaté nabídky si stačí jen vybrat. Využijte k tomu interaktivní mapu níže, která vám poslouží jako rozcestník ke konkrétním odkazům pořádajících organizací.
Přesvědčte se, že archeologie je skutečně všude a užijte si s archeology radost z přiblížení se životu našich dávných a ještě dávnějších předchůdců!
INTERAKTIVNÍ MAPA BUDE V ZÁŘÍ PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNA (nyní jde o náhled minulého ročníku)
Loading map...
oooooooooooooo
VÁŽENÍ PŘÍZNIVCI ARCHEOLOGIE A POZNÁVÁNÍ MINULOSTI, MDA V ČR OPĚT BUDE!!!
JIŽ XI. ROČNÍK V ČR
V TUTO CHVILÍ ZÍSKÁTE PĚKNÝ PŘEHLED O AKCÍCH MDA 2024 NEJEN NA NAŠEM FACEBOOKU, KDE TAM JE JIŽ TEĎ ZVEŘEJNĚNO NĚKOLIK DĚSÍTEK UDÁLOSTÍ PRO VEŘEJNOST V RÁMCI MDA 2024!
MAPA ZOBRAZENOU NÍŽE FUNGUJE JAKO ROZCENSTNÍK JEDNOTLIVÝCH AKCÍ V ČR. JE AKTUÁLNÍ A VY JI MŮŽETE VYUŽÍT KE SNADNÉ ORIENTACI V MDA V PROSTORU I ČASE!
ARCHEOLOGIE JE A ZASE BUDE VŠUDE!
PROGRAM MDA 2021 SE ODEHRÁVAL NAPŘÍKLAD V TĚCHTO MÍSTECH A REGIONECH:
PRAHA
STŘEDOČESKÝ KRAJ
JIHOČESKÝ KRAJ
PLZEŇSKÝ KRAJ
KARLOVARSKÝ KRAJ
ÚSTECKÝ KRAJ
LIBERECKÝ KRAJ
KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ
PARDUBICKÝ KRAJ
KRAJ VYSOČINA
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
OLOMOUCKÝ KRAJ
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
ZLÍNSKÝ KRAJ
VŠEM NADŠENÝM ORGANIZÁTORŮM ZA JEJICH ÚSILÍ DĚKUJEME A PŘEJEME MNOHO KRÁSNÝCH CHVIL S ARCHEOLOGIÍ!
VII. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE (2020) V ČR – VIRTUÁLNĚ!
- NAVZDORY USILOVNÝM PŘÍPRAVÁM MNOHA ORGANIZÁTORŮ MDA 2020 EPIDEMIOLOGICKÁ OPATŘENÍ FAKTICKY ZNEMOŽŇUJÍ KONAT TRADIČNÍ AKCE S FYZICKOU PŘÍTOMNOSTÍ POŘADATELŮ I NÁVŠTĚVNÍKŮ.
- PROTO LETOS MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE PŘESOUVÁME DO VIRTUÁLNÍHO SVĚTA INTERNETU A POKUSÍME SE VÁM NABÍDNOUT ZÁBAVU, POUČENÍ A TŘEBA I PÁR NÁMĚTŮ NA VÝLETY NA ČERSTVÝ VZDUCH POD HESLEM:
KDYŽ VY NEMŮŽETE PŘIJÍT ZA ARCHEOLOGIÍ,
MŮŽE ARCHEOLOGIE PŘIJÍT ZA VÁMI!
Pro pohyb v archeologické krajině vyzkoušejte třeba tyto odkazy:
http://www.archeologickyatlas.cz/
http://www.praha-archeologicka.cz/
http://www.archaeo3d.com/
http://www.archeologieonline.cz/
Mnoho zajímavých materiálů ke zhlédnutí, k přečtení, ke stažení a přemýšlení naleznete zde. Zabaví se dospělý, dítě i učitel:
http://www.virtualniarcheologie.cz/
https://www.archeologienadosah.cz/
https://www.archaeocentrum.eu/ke-stazeni/?lang=cs
Spoustu zajímavých pořadů o archeologii najdete v solidních médiích, jako jsou Česká televize nebo Český rozhlas. Jen si v té záplavě vybrat
https://www.ceskatelevize.cz/hledani/?q=archeologie&cx=000499866030418304096%3Aukbowjvrr7u
https://hledani.rozhlas.cz/?query=archeologie
Nahlédnout do muzeí, galerií, projektů a leckam jinam můžete s Google Arts and Culture:
https://artsandculture.google.com/search?q=ARCHAEOLOGY
A pokud byste se rádi vydali na významnou světovou památku, můžete zkusit štěstí třeba zde s panoramatickými snímky. Třeba vás Forum Romanum, Stonehenge nebo Chichen Itza potěší:
https://www.360cities.net/map?lat=36.87962060502676&lng=-35.94726562500001&zoom=3
***
VI. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE (2019) V ČR JE ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI!!!
Děkujeme všem organizátorům jednotlivých akcí MDA za čas a energii věnovanou přípravě a realizaci jejich přednášek, komentovaných prohlídek, archeovycházek, workshopů a dalších událostí. Jste skvělí!
Vážení fanoušci archeologie, jako v předchozích pěti letech i v tomto roce pro Vás připravili nejrůznější a zajímavé akce archeologové a jejich organizace. Nabízí se vám jich kolem 70 na více než 40 místech naší vlasti nebo v blízkém příhraničí (SK a D).
Během předchozích pěti ročníků jsme opakovaně zjistili, že lidí, které zajímá archeologie, je u nás ohromné množství. Proto nás těší, že jim můžeme touto cestou nabídnout poučení (a možná i pěknou zábavu) o dávnější minulosti, a to pokud možno ve stále větší míře. Usilujeme o to, abychom zprostředkovali archeologii veřejnosti i ve všech regionech a přitom udrželi velký počet aktivit v Praze, kde to všechno před lety začalo.
S pomocí řady nadšených kolegů z nejrůznějších institucí v zemi se nám to daří i letos. Program MDA 2019 pro celou ČR zveřejňujeme přehledně níže pomocí Google mapy. Snadno tak zjistíte, kde, kdy a co se děje ve vašem okolí. MAPA JE FUNKČNÍ, KLIKNUTÍM NA KONKRÉTNÍ MÍSTO SE DOZVÍTE DETAILY O ZDEJŠÍM MDA DĚNÍ.
Další, dynamičtější informace najdete také na našem Facebooku.
Co je mezinárodní den archeologie a proč se koná?
Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.
Organizací MDA my archeologové usilujeme o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízíme možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.
Poprvé byl slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice. Podle loňských odhadů MDA 2018 slavilo na celém světě přes 100 tisíc nadšenců. Buďte jimi letos i vy!
Přijďte si užít svátek nejdobrodružnější vědy, těšíme se na Vás!
Kliknutí na značku v mapě nabízí informace ke konkrétní akci ve vašem okolí.
********************************************************************************************
Z NAŠÍ HISTORIE:
IV. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE V ČR – 2017
Během předchozích tří ročníků jsme s potěšením zjistili, že zájemců o archeologii je u nás dost a dost. Naším cílem je nabídnout tuto formu poučení (a možná i zábavy) ve větší míře veřejnosti v regionech a přitom udržet míru aktivit v Praze. S pomocí nadšených kolegů z nejrůznějších institucí se nám to snad daří. Program MDA 2017 pro celou ČR právě zveřejňujeme (viz níže) a odkazy na jednotlivé akce v ČR Vám přehledně nabízíme i v Google mapě. Další informace najdete také na našem Facebooku.
Co je mezinárodní den archeologie a proč se koná?
Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.
Organizací MDA my archeologové usilujeme o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízíme možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.
Poprvé byl slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.
PROGRAM MDA 2017
(pokud není uvedeno jinak, konají se akce v rámci MDA v sobotu 21. 10. 2017)
AKCE V PRAZE 2017
Filozofická fakulta UK (Celetná 20, Praha 1, metro Můstek/Náměstí republiky)
10:00-16:00 – společný program pražských archeologických institucí (Ústav pro archeologii FF UK, Ústav pro klasickou archeologii FF UK, Český egyptologický ústav FF UK, ČAS – Česká archeologická společnost, Národní muzeum v Praze, Ústav archeologické památkové péče středních Čech, Hrdličkovo muzeum člověka PřF UK, Národní památkový ústav – generální ředitelství, Národní památkový ústav Praha, Ústav geologie, PřF UK)
- Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem
- Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty a informace z dob starého Řecka a Říma
- Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků
- Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí
- Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku, výroba a pečení chlebových placek
- V 13:00 Diskusní setkání s Jiřím Bartoškou – letos uplynulo 40 let od uvedení pravěkých filmů „Na veliké řece“, „Osada Havranů“ a „Volání rodu“ do kin. Pojďte si připomenou, jak probíhalo natáčení a co všechno pro Jiřího Bartošku představuje archeologie!
- V 11:00 a 15:00 „Archeologické jednohubky“ - bloky minipřednášek a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pokusíme pomocí videomostů přenést na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko
- V areálu ukázky opracovávání pazourku i historického kováře
- Množství informací v podobě tištěné i obrazové, zážitky a praktické ukázky historických činností
Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.
Pouze pro návštěvníky akce v Celetné ulici bude připravena nabídka zdarma v tento den navštívit Zahrady pod Pražským hradem, které jsou v péči Národního památkového ústavu. Je zapotřebí si na akci vyzvednout 21. 10. vstupenku v Celetné 20 u stánku GŘ NPÚ!!!
DALŠÍ AKCE V PRAZE 2017:
Bohnice žijí a Staré Bohnice (Bohnická 1/36, 181 00 Praha) 3. Starobohnický den a příběhy dávného lidu
- Dvůr statku Vraných se první říjnovou neděli promění v pravěkou osadu. Historické části programu se ujal spolek Bacrie a Osada Křivolík z České Třebové. Čeká nás putování dávnými věky, na jednotlivých stanovištích budete moci shlédnout popř. i vyzkoušet textilní techniky, ražbu mincí, odlévání bronzu, lovecké techniky, keramiku, sekernictví a další řemesla. Dozvíte se také, jaké speciality se vařily v pravěku a další zajímavosti. Podrobnosti o osadě najdete na jejich stránkách http://www.krivolik.cz/
- V 15 hodin bude pravěká MÓDNÍ PŘEHLÍDKA, která vás provede dobovým oblečením od nejstarších dob až po keltské osídlení. Po přehlídce bude následovat HISTORICKÁ SCÉNKA z nejdávnější historie Bohnic v podání bohnických ochotníků.
- Po celou dobu bude na statku výtvarná dílna pro děti a připravený bude i improvizovaný pra/fotokoutek. Budeme mít připravené i občerstvení, dozvíte se také novinky o Bohnické naučné stezce. Nebude chybět ani hudební doprovod – vědecko-fantastická rekonstrukce PRAVĚKÉ HUDBY v podání skupiny Altsteinzeitliche Knochenklangbilder. Skupina se zabývá rekonstrukcí paleolitické hudby střední Evropy z doby kamenné dle dochovalých jeskynních maleb, archeologických nálezů a domněnek a to pouze pomocí původních nástrojů.
Na ukázky se můžete podívat na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=tsvDk7OwyE4, na facebooku najdete informace zde: http://bit.ly/2wTOR8t - Starobohnický den pořádá spolek Bohnice žijí a MČ Praha 8.
- Podrobnosti o akci najdete na stránkách www.starebohnice.cz a facebookuwww.facebook.com/
starebohnice
Art Space Řetězová 7 (Řetězová 7, 110 00 Praha 1) Keltský večer s Jiřím Waldhauserem
-
18. 10. 2017 – 19:30 – Keltský večer s keltologem Jiřím Waldhauserem a akordeonistou Václavem Veselým (Etc., Irish Dew, Dobrohošť).
Připravil a večerem provází Hynek Žirovnický. Platí se vstupné!
Náprstkovo muzeum (Betlémské nám. 1, Praha 1, metro Můstek/Národní třída) http://www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum/Akce-NpM/Mezinarodni-den-archeologie-1.html
- 21. 10. 2017 – 10:00 – 16:00 – Letošní Mezinárodní den archeologie v Náprstkově muzeu bude zaměřen na poznávání Súdánu, nejen starověkého, ale i současného. Během dne proběhne v muzeu bohatý program, v rámci kterého bude formou přednášek, diskusí, ochutnávek místních gastronomických specialit a dílen (nejen pro děti) představena historie i kultura tohoto státu.
- Vstup volný!
Muzeum hlavního města Prahy (Na Poříčí 52, Praha 8, metro Florenc) Muzeum hl. města Prahy
-
21. 10. 2017 – Mezinárodní den archeologie v Muzeu Prahy – celodenní program v hlavní budově muzea na Florenci, mimořádné komentované prohlídky v domech U Zlatého prstenu a Na Kocandě.►Hlavní budova Muzea hlavního města Prahy na Florenci►
Od 10:00 do 17:00 budou probíhat workshopy s pracovníky oddělení archeologických sbírek. Akce jsou určené pro malé i velké fanoušky archeologie.
V 11:00, 13:00 a 15:00 se uskuteční komentované prohlídky expozice Praha v pravěku.►Dům U Zlatého prstenu►
V 10:00 a 14:00 nabídneme mimořádnou komentovanou prohlídku archeologické výstavy Od nitě ke košili. Výstavou provede Helena Březinová z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.►Dům Na Kocandě►
Návštěva archeologických vykopávek v rámci výjimečně zpřístupněného domu Na Kocandě, který je běžně veřejnosti uzavřen.
V 10:00 a v 11:00 začínají komentované prohlídky unikátního archeologického nálezu brány sv. Valentina, součásti opevnění Starého Města pražského (provede vedoucí výzkumu Petr Starec). Sraz u vchodu do domu.
Archeologický park Liboc (V domcích 29, Praha 6)
- Přijďte oslavit archeologický svátek na tradiční Středověkou slavnost, která se bude konat od 14:00 do 18:00! Program bude doplněn ukázkami středověkého šermu a scénkami ze života našich předků. Ke zhlédnutí bude kovářské umění a možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílničkách. K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky a koláčky, pivní speciál atd.). Prohlédněte si také archeologický park, v němž jsou na základě rekonstrukcí prezentovány výsledky archeologických výzkumů. (více na www.archaia.cz).
Labrys, o.p.s. (Hloubětínská 16/11, Praha 9) Labrys
- 21. 10. 2017 – 9:00 – 16:00 – Den otevřených dveří na archeologickém výzkumu. Okno do Středověku. V každou celou hodinu komentovaná prohlídka probíhajícího archeologického výzkumu na Novém městě pražském. Adresa: Mikulandská 5, Praha 1. (blízko metra Národní třída).
Archeologický ústav AV ČR http://www.arup.cas.cz/?p=30062#more-30062
- Výstava: Od nitě ke košili. Textil a móda středověkých Pražanů
Místo konání: Dům U Zlatého prstenu, Týnská 630/6, Praha 1 – Staré Město
Typ akce: Komentovaná prohlídka s autory expozice.
Časy prohlídek: 10:00 hod.; 14:00 hod.Popis akce: Muzeum hl. města Prahy ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v. v. i. pořádá v Domu U Zlatého prstenu výstavu „Od nitě ke košili – Textil a móda středověkých Pražanů“. Expozicí vás provedou PhDr. Helena Březinová, Ph.D. a Mgr. Miroslava Šmolíková.
Národní muzeum (Vinohradská 1, Praha) Přednáška pro veřejnost
- 31. 10. 2017 – 17:00 – přednáška – Pavel Titz: Novinky v objevování antického světa – Přednáška se ohlédne za uplynulým rokem a prací archeologů a řady dalších odborníků. Jejich přičiněním v terénu, pod vodou, v laboratořích, muzeích a jiných místech se před nás z hlubin antického světa dostávají jedinečné objevy, nejen předměty, ale také situace a především informace v nich obsažené. Jejich pomocí rekonstruujeme dávno zaniklý, přesto však stále inspirující svět antiky. Jejich jedinečná výpověď má sílu změnit naše chápání této etapy dějin lidstva.
STŘEDOČESKÝ KRAJ 2017
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy (Masarykovo náměstí 16, Jílové u Prahy) http://muzeumjilove.cz/vystavy-a-akce/mezinarodni-den-archeologie/
21.10.2017 od 10:00 do 16:00 – Workshopy a přednáška s tématikou těžby a zpracování zlata.
Regionální informační centrum – Keltské oppidum Závist (Na Panský 11, Dolní Břežany) http://ric-dolnibrezany.cz/akce/mezinarodni-den-archeologie-2/
- Pojďte s námi oslavit archeologii a nadšení z objevování. Kdy? V sobotu 21. října od 14 do 17 hodin. Kde? V našem informačním centru. A na co se můžete těšit? Na zajímavé přednášky, klání keltských bojovníků, ukázky netradičních starověkých řemesel a tematické workshopy.
Klášter Sázava ve spolupráci se spolkem Po stopách našich předků (Zámecká 72, 285 06 Sázava) https://www.klaster-sazava.cz/cs
- 21: 10. 2017 – Nabízíme zájemcům speciální archeologické prohlídky Sázavského kláštera k Mezinárodnímu dni archeologie v 11:30, 13:15 a 15:00 s archeologem Danielem Dvořáčkem.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy (Zámek 1, Roztoky u Prahy) https://www.muzeum-roztoky.cz/aktu.php#1507017669
- Poznejte, jak žila Sajetta…Zajímavý pohled do pravěku a zkoušky dovednosti čekají na návštěvníky, kteří zavítají do areálu zámku v Roztokách v sobotu 21. října.Archeologové pro své velké i malé hosty připravili čtyři tematické dílny. Zkusí si, jak by zvládli nezbytnosti, bez nichž by se naši předci neobešli. Třeba broušení kamenných nástrojů, zhotovení šperků z přírodních materiálů, zdobení keramiky nebo přípravu pokrmu. Návštěvníci dále uvidí, co o životě člověka prozradí lidské kosti a znovu se mohou zamyslet nad příběhem hlavní hrdinky výstavy Jmenuji se Sajetta – Svět prvních zemědělců.Na programu jsou i komentované prohlídky s Danielem Stolzem, autorem výstavy a ukázka hudby na pravěké nástroje. Příznivci archeologie domů nepůjdou s prázdnou, krom nových poznatků a splněných úkolů dostanou na každém z pěti stanovišť šifru a pokud je vyluští, čeká je drobná odměna.Přijďte se přesvědčit, že archeologie je napínavá i zábavná věda.
- Vstup na tuto akci 5Kč/osoba
- Vstup do expozic a výstav dle ceníku
Muzeum Podblanicka (Zámek 1/6, Vlašim) Komentovaný výstup na Velký Blaník
21. října 2017 – Muzeum Podblanicka, p. o. vás zve oslavit Mezinárodní den archeologie komentovaným výstupem na horu Velký Blaník Kvůli přehledu o účastnících a zaslání tištěných materiálů nás, prosím, kontaktujte na e-mailu muzeum.archeolog@gmail.com. V 11.00 sraz u Domu přírody Blaníku (Krasovice 19), 11.15–12.00 přednáška, 12.00–12.30 pauza, ve 12.30 zahájení výstupu na Velký Blaník. V případě nepříznivého počasí alternativní program v interiéru.
Volné vstupné na přednášku a komentovaný výstup. Vstupné na rozhlednu: 20,- dospělí, 10,- děti, 50,- rodina.
Regionální muzeum Mělník (Náměstí Míru 54, 276 01 Mělník) http://www.muzeum-melnik.cz/vystavy-a-akce/?ftshow=627#ka627
- Mezinárodní den archeologie letos Regionální muzeum Mělník oslaví komentovanou prohlídkou lokality Hradsko (kat.ú. Sedlec u Mšena). O tamním hradišti a výzkumu pořádaném ArÚ v 70. letech minulého století na Hradsku popovídá archeoložka PhDr. Alena Veselá.
Sraz účastníků v 10.00 hodin přímo na Hradsku (parkování na návsi).
Muzeum T.G.M. Rakovník (Náměstí Obětovaných 1, 269 01 Rakovník) http://www.muzeumtgm.cz/
- Na říjen 2017Muzeum T.G.M. v Rakovníku připravilo novou výstavu s názvem „Germáni a doba římská“, která seznamuje s germánských osídlením našeho regionu v prvních staletích nového letopočtu. Výstava přináší řadu vzácných nálezů germánských i římských importů z výzkumů v ČR, které jsou uloženy v Národním muzeu. Během Mezinárodního dne archeologie dne 21. 10. 2017 nabídneme komentované prohlídky této výstavy a jako doprovod legionáři z Legio X Gemina Pia Fidelis předvedou způsoby výcviku římských vojsk a svou výzbroj a výstroj.
Archeologický ústav AV ČR v Praze ve spolupráci s městem Čáslav (Čáslavské hradiště Hrádek) http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Mezinarodni-den-archeologie-2016-00002/
- 10:00 – 13:00 Archeologické hrátky na Hrádku (vstup zdarma).
- Pro rodiny s dětmi bude připraveno několik stanovišť, kde budou plnit speciální úkoly spojené s archeologií. Pokusí se například najít depot mincí, vyzkouší si pod odborným dohledem odkryv a dokumentaci hrobu pravěkého lovce a mohou si též vyrobit pravěký šperk.
History park Ledčice (Ledčice 222, 27708 Ledčice) http://www.historypk.cz/Fotogalerie.aspx?ID=1876331329
- V History parku Ledčice pod Řípem se k MDA také připojují a v jejich bohatém říjnovém dění se ve víkendu 21.-22. 10. podívají na zoubek starověké lukostřelbě. Jistě si ji bude moci pod zkušeným vedením vyzkoušet každý, kdo tam dorazí.
- Lovu zdar!
Regionální muzeum v Kolíně (Brandlova 35, 28002 Kolín) Prohlídky
- 21. 10. 2017 – v 10:00 a v 15:00 Vám k Mezinárodnímu dni archeologie nabízíme komentovanou prohlídku výstavy „Mezi kmeny a státem“ (ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR). Výstava se zaměřuje na Kolínsko v raném středověku. Výstavou vás provedou Mgr. Jan Hasil, Ph.D. a PhDr. Naďa Profantová, CSc. Pravěké a středověké výrobní postupy budou předvádět Tereza Bílková a Kateřina Levá.
JIHOČESKÝ KRAJ 2017
Milevské muzeum (Klášterní 557, 399 01 Milevsko) To nejlepší ze sbírek
- 13. 10. 2017 - 15:30 – Muzejní archeoložka Mgr. Kamila Pokorná Vás zve na komentovanou prohlídku archeologické expozice zakončenou prohlídkou nejzajímavějších nálezů ve sbírkách muzea.
Jihočeské Muzeum České Budějovice (Dukelská 242/1, České Budějovice) Den otevřených dveří na výzkumu
21. 10. 2017 – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás srdečně zve v rámci Mezinárodního dne archeologie na jedinečnou komentovanou prohlídku archeologického výzkumu pravěkých mohyl v Plavu. Akce se uskuteční v sobotu 21. října 2017 na místě samém – sraz na autobusové zastávce v Plavu je ve 13:45 nebo přímo na lokalitě výzkumu ve 14:00 hodin.
Státní hrad Landštejn (Landštejn 2, 378 81 Slavonice) https://www.hrad-landstejn.eu/cs
- 21. 10. 2017 – Netradiční komentovaná prohlídka hradu začne ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology. Po celý den si budete moci na hradě omalovat repliku středověkého kamnového kachle.
Husitské muzeum v Táboře (Žižkovo náměstí 2, 390 01 Tábor) Den s Archeologií v Táboře
-
7. 10. 2017 – od 14:00 – Den s archeologií v Táboře. Hotel Dvořák – dvůr (Hradební 3037, 39001 Tábor) – Husitské muzeum v Táboře Vás zve k procházce městem a na komentovanou prohlídku s rozloučením s expozicemi „Táborský poklad“ a „Život ve středověku“. Kvůli plánované rekonstrukci budovy se jedná o poslední možnost užít si obě muzejní expozice!
Prácheňské muzeum v Písku (Velké náměstí 114, 397 24 Písek) http://www.prachenskemuzeum.cz/
- 3. – 29. 10. 2017 Prácheňské muzeum v Písku připravilo k Mezinárodnímu dni archeologie krátkodobou výstavu mincovního depotu s názvem „Poklad českých knížat“. Poprvé se tak veřejnosti představí soubor stříbrných denárů z 11. století nalezený nedávno u obce Řeteč.
3. 10. a 10. 10. 2017 – od 16:00 – Archeologové muzea vás zvou ke komentované prohlídce výstvy „Poklad českých knížat“. Uslyšíte o detailech nedávného objevu mincovního depotu a o jeho významu pro regionální i širší historii v kontextu raného českého státu (http://www.prachenskemuzeum.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=112. 10. 2017 – od 16:00 – Prácheňské muzeum v Písku Vás zve na přednášku dr. Jiřího Chvojky s názvem „Čím se u nás platilo“ emeritního numismatika Jihočeského muzea v českých Budějovicích. Přednáška přiblíží vývoj platidel na našem území. Součástí bude řada ukázek historického materiálu.Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice) http://www.muzeumcb.cz/program/doprovodne-akce/mezinarodni-den-archeologie-v-muzeu.html
- 14:00, 16:00 Komentované prohlídky nové expozice města Středověké město budějovických měšťanů.
- Krátký dokument o průzkumu ostatků sv. Auraciána.
- Seznámení se s archeologickými výzkumy nejenom ve městě.
Informační centrum Slavonice a Inspirace Slavonice (Měšťanský dům č.p. 480, Náměstí míru 480, 37881 Slavonice) Jídlo a pití ve středověku
-
21. 10. 2017 - od 14:00 – přednáška „Jídlo a pití ve středověku“ – se koná ve Freskovém sále nad cukrárnou
Město Slavonice a Inspirace Slavonice Vás zvou na přednášku archeologa NPÚ Telč Pavla Macků, tentokrát na téma středověkých pokrmů, nápojů, výživy a zvyklostí s tímto tématem spojených. A dokonce se bude i ochutnávat!
PLZEŇSKÝ KRAJ 2017
Tematická vycházka : Archeologie hranice na Klatovsku (ArchaeoCentrum Bavorsko-Čechy) Vycházka
- 7. 10. 2017 – Tematická vyjížďka a procházka po významných i méně známých archeologických památkách na hranici Klatovska, Falce a Bavorska. Například bude navštíven Obří hrad (keltské hradiště), Kašperské Hory (středověká těžba zlata), Weisenstein (hradní zřícenina u Regenu) Doprava autobusem z Plzně zdarma. Registrace do 1. 10. 2017 na pilsen@archaeocentrum.eu. Doprovod: Mgr. et Mgr. Michal Preusz, Ph.D.; Mgr. Petr Netolický
- Akce se koná v českém jazyce a v případě zájmu bude tlumočena do němčiny.
Spolek pro záchranu historických památek Přešticka (Vícov, 334 01 Přeštice) Sbírání keramiky a pazourků s plzeňskými archeology
- Spolu s archeoložkou Západočeské univerzity v Plzni Hanou Hrubou a jejími kolegy budeme na poli u Vícova sbírat pravěkou a středověkou keramiku. Seznámíme se s touto metodou archeologické práce, zažijeme radost z objevování starých artefaktů.
- Svačinu a obuv do bláta s sebou.
- Akce je vhodná i pro děti.
- 17. 10. 2017 – 17:00 – Na filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni (Sedláčkova 15, Plzeň 30100) Mezinárodní den archeologie nabízí přednášku Pavla Titze „Je to vůbec staré?“ Je zřejmé, že stáří nacházených situací a předmětů archeology mimořádně zajímá. Není možné uvažovat o minulosti a rakonstruovat ji bez toho, že bychom se pokoušeli nálezy řadit v čase. Jak tedy archeologové určují stáří předmětů a situací? Přednáška se zaměří na tradiční i zbrusu nové metody určování stáří archeologického materiálu.
Katedra archeologie FF ZČU (Sedláčkova 15, 30614 Plzeň) WORKSHOP: „MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE. ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY Z ČECH A BAVORSKA“
- 21. 10. 2017 – místo konání – Sedláčkova 38, 301 00 Plzeň
- V rámci mezinárodního dne archeologie 2017 se v Plzni mohou návštěvníci v archeologických a antropologických laboratořích seznámit blíže nejen s mezinárodním projektem ArchaeoCentra Čechy-Bavorsko, ale i s činností jednotlivých pracovišť a s nejzajímavějšími výsledky jejich vědecké práce. Seznámí se s jednotlivými archeologickými nálezy od pravěku po 20. století a s moderními postupy při jejich zpracování (např. geografické informační systémy, 3D modely artefaktů a lidských kosterních pozůstatků, repliky artefaktů vyrobené experimentálními postupy atd.). Prostřednictvím řady naučně zábavných aktivit se mladí badatelé i dospělí seznámí s tím, co je to archeologie a jak archeologové a biologičtí antropologové pracují.Referenti: Mgr. Luboš Chroustovský, Ph.D., Mgr. Petr NetolickýAkce se koná v českém jazyce.
Západočeské muzeum v Plzni (hlavní budova, Kopeckého sady 2, Plzeň) http://www.zcm.cz/akce/mezinarodni-den-archeologie
- 21. 10. 2017 – od 10:00 do 18:00 – Mezinárodní den archeologie v Západočeském muzeu v Plzni (Kopeckého sady 2, Plzeň 30100) – Západočeské muzeum v Plzni se opět přidá k Mezinárodnímu dni archeologie, který se koná po celém světe vždy třetí říjnovou sobotu. V České republice se slavil tento den poprvé v roce 2014. Smyslem celé akce je nabídnout laické veřejnosti speciální programy přibližující nejrůznější aktivity spojené s archeologií. Kromě samotného programu Vás čeká volný vstup do našich stálých expozic Archeologie a Historie. Těšit se můžete na komentované prohlídky (od 10.00 do 17.00 hodin, vždy v celou) + archeologickou dílnu pro děti a dospělé.
Národní památkový ústav, o.ú.p. Plzeň (Prešovská 7/171, 06 37 Plzeň) Proč se propadá dlažba na hradě Švihov?
- Dva poslední říjnové víkendy, 21. a 22. 10. a 28. a 29. 10. 2017, při běžných prohlídkách hradu!
- Prohlídkové trasy na hradě Švihov vedou přímo po pozdně gotické dlažbě, která byla odkryta během probíhajícího archeologického průzkumu. Chcete se projít po této dlažbě? Přijďte v říjnu na prohlídku! Můžete si nejenom šlápnout, ale také popřemýšlet, co se skrývá pod touto dlažbou a nahlédnout do odtokového systému hradu.
- Zajímavý pohled do historie hradu připravilo archeologické oddělení Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni v rámci Mezinárodního dne archeologie.
- Archeologická exkurze na zaniklou středověkou vesnici v polesí Zábělá – Provází Mgr. P: Sokol a PhDr. F. Kasl 21. 10. 2017 – sraz v 11.00 na zastávce MHD Zábělá
- Vydejte se s námi na místo zaniklé středověké vesnice, kde lze doposud rozeznat relikty původních usedlostí a dalších pozůstatků lidských aktivit ze středověku. Na příkladu pozůstatků vesnice v Zábělé bude představena nejen samotná ves, ale i různé postupy a metody, kterými archeologové zkoumají zaniklá místa v krajině.
Muzeum jižního Plzeňska Blovice (Hradiště 1, 336 01 Blovice) http://www.muzeum-blovice.cz/
-
21. 10. 2017 – 9:00 – Mezinárodní den archeologie v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích. Užijte si archeologii s námi!
Muzeum Českého lesa v Tachově (Třída Míru 447, 347 01 Tachov) http://muzeum.tachov.cz
-
5. 10. 2017 – Workshopy „Kovy v lidských dějinách“ a Nástroje a zbraně v lidských dějinách“ ve spolupráci s projektem „ArchaeoCentrum bayern-böhmen“
-
První workshop představí archeologické nálezy a repliky z kovů, které sehrály v lidských dějinách důležitou roli. Bude doplněno vystoupením kováře. Druhý workshop přiblíží nástroje a zbraně od sekery po meč a luk a kopí.
KARLOVARSKÝ KRAJ 2017
Muzeum Cheb (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4, 350 11 Cheb) Mezinárodní den archeologie v Chebu
-
21. 10. 2017 – 10:00 – 16:00
-
Na dvoře muzea na Vás budou čekat možnosti prožít den v pravěku, vyzkoušíte si předení, tkaní, výrobu keramiky. Ukážeme Vám některé skutečně zajímavé archeologické nálezy z naší sbírky a po ruce budou i archeologové, aby zodpověděli Vaše dotazy. Těšíme se na Vás!
ÚSTECKÝ KRAJ 2017
Café Nobel Ústí nad Labem (Fokus kafe – Prokopa Diviše 5, 400 01 Ústí nad Labem) Tvoříme s pravěkými lidmi
- 12. 10. 2017 – přednáška se koná ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.
- Host: Veronika Puhačová, archeoložka
- Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika Puhačová z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, která vám představí různé podoby tzv. experimentální archeologie. Proniknete-li do archeologických experimentů hlouběji, zjistíte, že je to také cesta sebepoznání, objevování vlastních limitů i kořenů naší existence. Během přednášky si mimo jiné ukážeme různé možnosti využití metody experimentální archeologie a na konci nebude chybět ani možnost praktického vyzkoušení několika prastarých dovedností.
- Doporučujeme rezervovat si předem místa k sezení:
www.fokuslabe.cz/chranene-dilny/ fokus-kafe—usti-n–l–/,
mail: fokuskafe-usti@fokuslabe.cz - Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději půl hodiny před začátkem pořadu. Pak budou volná místa k dispozici dalším zájemcům.
- Café Nobel v Ústí nad Labem a Teplicích pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Planetárium Českého rozhlasu Sever (www.rozhlas.cz/planetarium).
- Partnery Café Nobel jsou Česká spořitelna (www.csas.cz) a Nakladatelství Academia (www.academia.cz). Součástí každého Café Nobel je i soutěž o knihu.
- Večery uvádí Frederik Velinský.
- Informace o projektu: http://cafenobel.ujep.cz/
Podřipské muzeum v Roudnici n. Labem (Nám. Jana z Dražic 101, 413 01 Roudnice n. L) http://www.podripskemuzeum.cz/
- V sobotu 21. 10. 2017 od 13-17 hod. budete mít možnost poprvé a ještě před odbornou konzervací shlédnout mincovní depot nalezený v srpnu 2017 nedaleko Roudnice. K dispozici Vám bude numismatik, který k nálezu podá výklad.
Městské muzeum v Kadani – KD Střelnice (Čechova 147, Kadaň) http://www.kultura-kadan.cz/akceID/82068/mezinarodni-den-archeologie
-
21. 10. 2017 – od 10:00 Mezinárodní den archeologie oslavíme na dvoře KD Střelnice festivalem archeologických aktivit pro děti i dospělé. Můžete se zde stát středověkým rytířem, dávným bojovníkem, středověkým rolníkem, pravěkým hrnčířem, kamnářem a navrch i současným archeologem
-
21. 10. 2017 – 13:00 – Sklářská produkce v Krušných horách (Ústav archeologické památkové péče SZ Čech) – archeoložka Eva Černá připravila výstavu a workshop zabývající se historií a vývojem sklářství a produkce skla v oblasti Krušných hor. Návštěvníci uvidí dokument a ukázky výroby skleněných korálků. Děti si vyzkouší výrobu šperků ze skleněných korálků.
-
21. 10. 2017 – 13:00 – Archeologické poklady Kadaně (Ústav archeologické památkové péče SZ Čech) – Dr. Kryštof Derner v přednášce představí archeologické objevy, které se týkají dějin Kadaně. Zvláštní pozornost bude věnována středověku.
Regionální muzeum v Teplicích (Zámecké náměstí 14, 415 01 Teplice) http://www.muzeum-teplice.cz/pro-navstevniky/778.mezinarodni-den-archeologie-1/
- sobota 14. 10. od 10 do 15 hodin / vnitřní nádvoří teplického zámku
- Chcete se podívat do minulosti a baví Vás archeologie? Pak přijďte na teplický zámek na již třetí akci věnovanou mezinárodnímu dni archeologie. V sobotu 14. října na Vás a Vaše děti čeká od 10 do 15 hodin na vnitřním nádvoří teplického zámku a v románské expozici zábavný program v režii pracovníků archeologického oddělení teplického muzea.Vstup zdarma
Muzeum města Ústí nad Labem (Masarykova 1000/3, 400 01 Ústí nad Labem) http://www.muzeumusti.cz/
- 21. 10. 2017 – 10:00 – 16:00 Již podruhé se muzeum připojí k celosvětovému Mezinárodnímu dni archeologie. Tentokrát bude tématem středověk. Návštěvníci se mohou těšit na skupinu historického šermu Honesta, přednášku o hradech a husitech a nezapomeneme ani na ty nejmenší. Vstupné 50/30 Kč
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Dlouhá 173, 412 01 Litoměřice) http://www.muzeumlitomerice.cz/
- Den otevřených dveří – vstup do expozice muzea a na výstavu Smrtí to nekončí aneb Tisíc let spali ve stínu Radobýlu zdarma.
Oblastní muzeum v Mostě (Čsl. armády 1360/35, 434 01 Most) http://www.muzeummost.cz/cz/vystavy-akce/mezinarodni-den-archeologie
- 21. 10. 2017 – 10:00 – 18:00 – Srdečně vás zveme na „Mezinárodní den archeologie“. Celodenní akce pro děti i dospělé. Ukázky Living history – Kelti, Germáni, Slované a Římané, přednášky, výstavy, dílničky (mletí obilí, pečení placek, výroba keramiky, tkaní, výroba štípaných, vrtaných a broušených nástrojů, rozdělávání ohně, kreslení aj.). Vstupné 50/25,- Kč.
Oblastní muzeum v Lounech – Skanzen Březno u Loun (440 01 Louny-Březno) Skanzen
-
Experimentální archeologie a pravěké stavitelství
21. 10. 2017 – od 10.00 do 17.00 (změna programu možná v závislosti na počasí)
Experimentální kremace – zahájení archeologického experimentu v 10.00 (prof. RNDr. Michal Hejcman PhD. et PhD.)
Technologie doby kamenné – komentovaná prohlídka pravěkého staveniště v 10.30 a 15.00 hodin (Mgr. Lenka Čtvrtníčková a Daniel Stolz, PhD.)
Černé šperky Keltů – ukázky materiálu, výroby i výrobků, povídání o švartně a jejím zpracování v 11.30 a 14.00 hodin
Osetí pokusného políčka – zahájení nového dlouhodobého archeologického experimentu 14.30 (prof. RNDr. Michal Hejcman, PhD. et PhD.)
-
Celý den stavba neolitického dlouhého domu. Opracování dřeva pomocí ohně a kamenných nástrojů. Můžete si vyzkoušet kamenná dláta, sekery, škrabky, vrtáky, výrobu kamenných nástrojů broušením…
Pro děti výroba pravěkého šperku z kamene nebo kosti, pečení pravěkých placek..
Občerstvení – Palačinky a teplé nápoje, k dispozici bude i oheň k opékání doneseného jídla..
Vstupné dobrovolné (doporučená cena dospělí 50,-, děti 20,- rodiny 100,-)
LIBERECKÝ KRAJ 2017
Muzeum Českého ráje v Turnově (Skálova 71, 511 01 Turnov) http://www.muzeum-turnov.cz/
- 12. 10. 2017 – přednáška pro školy o pravěku Českého ráje s haptickou prezentací artefaktů
- 19. 10. 2017 přednáška pro „Univerzitu třetího věku“ s názvem „Nejvýznamnější archeologické lokality Globálního Geoparku UNESCO Český ráj“
- 19. 10. 2017 – prezentace objevu gotického kostela v Jilemnici. Za tento počin objevitelé získali nominaci na cenu NPÚ Patrimonium pro futuro za rok 2016.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (nám. Osvobození 297/1, Česká Lípa) Mezinárodní den archeologie v české Lípě
21. 10. 2017
Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Vás srdečně zvou na „Malé archeologické putování Českou Lípou“ (exkurze), na speciální prohlídku Archeologického muzea – Šatlavy spojenou s promítáním (3D středověk), ale i do expozic hlavní budovy muzea – Kláštera (Pravěké osídlení Českolipska, Archeologie středověku na Českolipsku, Mincovní poklady archeologů, Starověký Egypt a Českolipsko).
Pro dospělé i rodiny s dětmi. Vstup zdarma.
KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ 2017
Archeopark pravěku Všestary (Všestary 238, 503 12 Všestary) http://www.archeoparkvsestary.cz/uvod.html
- Archeopark pravěku ve Všestarech u Hradce Králové si připravil na víkend 14.-15. 10. 2017 bohatý program pro zvídavé děti i dospělé s názvem „Archeologické dny“. Okolo Hradce v rozlehlých polích teď mimochodem můžete potkat spousty archeologů na výstavbě hned dvou dálnic. Jinými slovy, je to kraj archeologicky požehnaný a „Archeologické dny“ v archeoparku budou mít co ukázat!
Villa Nova Uhřínov (Uhřínov pod Deštnou 15, 516 01 Rychnov nad Kněžnou) (bude upřesněno) http://www.villanova.cz/
Galerie antického umění – Františkánský klášter Hostinné (Nádražní 119, 543 71 Hostinné) http://www.klasterhostinne.cz/
- V sobotu 21. 10. 2017 – Galerie antického umění ve Františkánském klášteře v Hostinném v Podkrkonoší se k Mezinárodnímu dni archeologie připojuje zavedením speciálního vstupného pro ty, kteří se chtějí vychutnat krásu zde vystavených odlitků antických soch. Speciálním bodem programu je jedinečný videomapping – projekce na jeden z vystavených reliéfů, která jej představuje v jeho někdejší pestrobarevné kráse. Dospělí poloviční vstupné (Kč 25,-) a studenti, děti a senioři vstup zdarma.
PARDUBICKÝ KRAJ 2017
Východočeské muzeum v Pardubicích (Zámek 2, Pardubice ) http://www.vcm.cz/archeologicke-prednasky/
K mezinárodnímu dni archeologie nabízíme cyklus přednášek pro veřejnost:
- 4. října 2017 – Na prahu středověku – východní Čechy od příchodu Slovanů po přemyslovský stát (F. Kašpárek, Východočeské muzeum v Pardubicích)
- 11. října 2017 – Pohřební ritus východočeských Slovanů (Mgr. P. Hejhal Ph.D., Katedra archeologie FF UHK)
- 18. října 2017 – Skrytá tajemství – odkdy stojí na Chrudimsku kostely (PhDr. J. Frolík CSc., Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.)
- 25. října 2017 – Výběr raně středověkých pohřebišť na střední Moravě (PhDr. P. Fojtík, Ústav archeologické památkové péče Brno)
- NOVĚ – 20. 10. 2017 – 16:00-17:00 hod. Vydejte se Proti proudu času ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích!
V pátek 20. října od 16 hodin muzeum pořádá zdarma komentovanou prohlídku s archeologem Františkem Kašpárkem. Muzeum se tak připojuje k oslavám Mezinárodního dne archeologie.
Regionální muzeum v Chrudimi (Široká 86, 537 01 Chrudim) Exkurse po chrudimském opevnění
- 21. 10. 2017 – od 10:00 hod. Archeologem Janem Musilem komentovaná prohlídka nově objevovaného středověkého chrudimského opevnění. Sraz zájemců o exkurzi je na Resselově náměstí na Rybím jarmarku u stánku Regionálního muzea v Chrudimi.
KRAJ VYSOČINA 2017
Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Telči (Hradecká 6, 588 56 Telč) https://www.npu.cz/cs/uop-telc/akce/17880-pamatkari-zvou-na-mezinarodni-den-archeologie-prijdte-a-poznejte-stredovekou-gastronomii
- 10: 00 – 12:00 Workshop Přijďte a poznejte středověkou gastronomii, vstup zdarma.
- Účastníci si vlastnoručně vyzkouší celý proces přípravy jednoduchých středověkých pokrmů tradičními postupy s pomocí replik kuchyňského nádobí a náčiní.
Ústav archeologie a muzeologie FF MU a Archeologická lokalita Rokštejn (Panská Lhota 31, 58832 Brtnice u Jihlavy) Mezinárodní den archeologie na Panské Lhotě
- 21. 10. 2017 – k mezinárodnímu dni archeologie otevíráme pro veřejnost archeologickou základnu Panská Lhota a nabízíme mnohé aktivity pro dospělé i děti k poučení i pobavení.
- Zároveň pro vás zpřístupníme hrad Rokštejn
JIHOMORAVSKÝ KRAJ 2017
21. 10. 2017 – Exkurze po středověkých památkách města Brna (pořádá Archeologický ústav AV ČR Brno, Čechyňská 19, 60200 Brno) Exkurze po středověkých památkách města Brna
- V rámci Mezinárodního dne archeologie organizuje Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. exkurzi po středověkých památkách města Brna. Exkurzi povede PhDr. Rudolf Procházka, CSc.
- Exkuze má omezenou kapacitu 20 osob a je nutná rezervace předem (ruzickova@arub.cz, 723 026 765)!!!
- Sraz bude ve 14:00 hod. (a při větším zájmu následně v 16:00 hod.) před katedrálou sv. Petra a Pavla.
- Exkurze je zdarma.
- V případě většího zájmu uspořádáme prohlídky dvě – ve 14:00 a v 16:00 hod.
- Těšíme se na Vaši účast! (www.arub.cz)
Katedra archeologie a muzeologie FF MU Brno a Muzeum města Brna hrad Špilberk (Špilberk 210/1, 602 00 Brno-střed) Mezinárodní den archeologie na Špilberku
v sobotu 21. října od 10 do 16 hodin
Baví vás starodávné poklady, vykopávky a archeologické nálezy? Přijměte pozvání na hrad Špilberk na Mezinárodní den archeologie. Čeká vás spousta ukázek z běžné práce pilných a odvážných archeologů, ale i zábavné a tvůrčí úkoly včetně drobných odměn. Přijďte se přesvědčit, že archeologie je stále akční a zábavná. Klidně můžete vzít s sebou i děti. Vstupné je zdarma!
Na co všechno se můžete těšit:
- Ukázka užití geofyzikálních přístrojů v praxi
- Představení práce s detektorem kovů
- Zkouška a ukázka funkčnosti různých druhů prehistorických seker (kamenných, bronzových, železných)
- Mletí obilí na žernovu
- Rekonstrukce rozbitých nádob, puzzle pro děti
- Výroba šperků a ozdůbek z měděného drátu
- Vrtání keramických střepů a výroba medailonků
- Aranžování pravěkého hrobu
- Pravěký kvíz
V rámci akce jsme pro návštěvníky přichystali zvýhodněné vstupné na aktuální výstavy výrazně inspirované archeologickými nálezy: Stavba jako Brno (historie stavebních řemesel) a Jeden Kmen (život skřetího kmene Snaga).
21. 10. 2017 – Archeologická exkurze na Hradisko u Mušova (pořádá Archeologický ústav AV ČR Brno, Čechyňská 19, 60200 Brno) Archeologická exkurze na Hradisko u Mušova
- V rámci Mezinárodního dne archeologie organizuje Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. komentovanou prohlídku archeologické lokality z doby římské – Hradisko u Mušova. Po naučné stezce až k letošním terénním výzkumům Vás provede Mgr. Balázs Komoróczy, Ph.D.
- Území dnešních Pasohlávek a zaniklé obce Mušov se před téměř dvěma tisíci lety stalo cílem římského vojska vedeného císařem Marcem Aureliem. Jeho legionáři zde vybudovali mohutnou pevnost, v níž dokonce stály první lázně na našem území.
- Sraz je ve 14:00 u kapličky před Aqualand Moravia u Pasohlávek.
https://mapy.cz/s/26aNg - Trasa bude dlouhá cca 2 km.
- Exkurze je zdarma
- Těšíme se na Vaši účast (www.archeologiemusov.cz + www.arub.cz)
Muzeum Vyškovska (náměstí Čsl. armády 475/2, Vyškov-Město 682 01 Vyškov) Expedice Konůvky II.
- 5. 10. 2017 – přednáška „O době bronzové na Vyškovsku“ – Jak archeologové získávají nálezy, co z nich lze zjistit, a co z toho všeho vyplývá? Přednáší: Mgr. David Parma, Ph.D. (Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.). Výsledky velkých terénních výzkumů z posledních desetiletí i menších odborných projektů přinášejí zcela nové poznatky o podobě pravěkého osídlení, ekonomice a životních podmínkách tehdejších lidí. Na příkladu doby bronzové (21.-8. století př. n. l.) v regionu Vyškova budou srozumitelně představeny možnosti, meze a výsledky současné archeologie. Vstupné dobrovolné.
- 21. 10. 2017 – 12:30 – komentovaná archeologická procházka s archeoložkou Muzea Vyškovska Mgr. Klárou Rybářovou a Mgr. Lubomírem Vránou z Muzea Bučovice. Sraz účastníků v Rašovicích u autobusové zastávky „škola“. Časová náročnost cca 4–6 hodin. Celková délka trasy cca 11 km. Případné dotazy zodpoví Lubomír Vrána z Muzea Bučovice na tel. 702 013 811 nebo e-mailu vrana@muzeum-vyskovska.cz. Po půl roce se vrátíme do jedné z nejlépe prozkoumaných středověkých osad v našem regionu. Připojte se k nám a dovíte se, jak taková vesnice z dob Otce vlasti Karla IV. vypadala a co všechno bylo při výzkumech objeveno. K prohlédnutí budou i autentické středověké artefakty. Cestou se zastavíme na zaniklém hrádku Kepkov z téže doby. Oslavte Mezinárodní den archeologie výpravou za poznáním minulosti Ždánického lesa. Druhá šance pro všechny, kteří nestihli jarní termín.
Archeologický ústav AV ČR Brno (Mikulčice – výzkumná základna AÚ AV ČR, Brno 696 19, Mikulčice 736) http://mikulcice-valy.cz/
- 1. – 2. 10. 2017 – 9:00 – 17:00 – Den otevřených dveří archeologické základny Mikulčice Valy (Mikulčice 736 , 696 19 Mikulčice) http://mikulcice-valy.cz/den-otevrenych-dveri-2017/#!
Přijměte pozvání k návštěvě našeho pracoviště. Tentokrát se budeme věnovat kovům v archeologii. Poučíte se detekci kovů na sídlišti v Mikulčicích, uvidíte naše nové nálezy i postupy, kterými je čistíme a konzervujeme. Na své si přijdou i děti.
21. 10. 2017 – Mezinárodní den archeologie 2017: Archeologická exkurze do Kopčan spojená s prohlídkou předrománského kostela sv. Markéty Antiochijské
-
V rámci Mezinárodního dne archeologie organizuje mikulčické pracoviště Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v. v. i. exkurzi po archeologických a stavebních památkách slovenských Kopčan. Toto území bylo v 9. století součástí sídelní aglomerace velkomoravského mocenského centra v Mikulčicích. Nejvýznamnějším dokladem osídlení je unikátně dochovaná kaple sv. Markéty Antiochijské, jediná dosud stojící velkomoravská církevní stavba. Součástí exkurze bude návštěva expozice věnované archeologickým památkám Kopčan v bývalém Císařském a královském hřebčíně v Kopčanech, pozoruhodné barokní technické památce. Účastníky seznámíme rovněž s chystaným propojením mikulčické a kopčanské části aglomerace pomocí lávky.
Exkurzi povede Lumír Poláček, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno.
Pro společnou dopravu do Kopčan je zajištěn autobus, který vyráží z Mikulčic od obecního úřadu v 10:00 hod. Přistoupit je možné v Lužicích u školy (10:10 hod.), v Lužicích-rozcestí (10:15 hod.) a v Hodoníně na zastávce Anenská (10:25).
Místo v autobuse je nutné rezervovat na tel. 518 121 421, nebo mailem mikulcice@arub.cz, a to nejpozději do 16. října. Možná je i individuální doprava do Kopčan se srazem v 10:45 u kaple sv. Margity.
Jízdné i vstupné jsou zdarma.
Těšíme se na vaši účast.
Masarykovo muzeum v Hodoníně (Slovanské hradiště, Mikulčice) Hradiště v Mikulčicích
15. 10. 2017 – MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE SLAVÍME 15. ŘÍJNA. PROHLÍDKY S PRŮVODCEM ZDARMA! PŘIJEĎTE!NAŠI MILÍ NÁVŠTĚVNÍCI. SRDEČNĚ VÁS VŠECHNY ZVEME NA NÁVŠTĚVU HRADIŠTĚ V TYTO KRÁSNÉ PODZIMNÍ DNY. KROMĚ PROHLÍDKY AREÁLU A EXPOZICE MŮŽETE PO PROHLÍDCE VÝSTAVY V NAŠÍ GALERII VYSTOUPAT NA VYHLÍDKOVOU VĚŽ A SHLÉDNOUT HRADIŠTĚ Z VÝŠKY 30 METRŮ. TĚŠÍME SE NA VÁS! VĚŘÍME, ŽE NAŠE POZVÁNÍ VYUŽIJETE STEJNĚ JAKO TISÍCE Z VÁS, KTERÉ JIŽ PŘIJELY ZA KRÁSOU ŠPERKŮ VELKÉ MORAVY, ZA POZNÁNÍM JEJÍ DÁVNÉ HISTORIE I DO TIŠIN A STÍNŮ LETNÍ PŘÍRODY A LESŮ MIKULČICKÉHO LUHU. V ROZLEHLÉM ARCHEOLOGICKÉM PARKU JSTE NAVŠTÍVILI DESÍTKU REPLIK ZÁKLADŮ KOSTELŮ A PALÁCE, AREÁL JSTE SI PROHLÉDLI Z VYHLÍDKOVÉ VĚŽE A NAŠLI JSTE U NÁS MNOHO PODNĚTŮ PRO POZNÁNÍ HISTORIE I KRÁSNÉ POZDNĚ LETNÍ PŘÍRODY, POUČENÍ, ZÁBAVU I RELAXACI.
Archeopark Pavlov (23. dubna 264, 692 01 Pavlov) http://www.archeoparkpavlov.cz/
- Mezinárodní den archeologie v Archeoparku v Pavlově nabízí 21. 10 2017 tyto akce
- zahájení výstavy originálu Venuše z Pavlova
- komentované prohlídky pro veřejnost (10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00)
- pracovní listy pro děti
- vstup zdarma
Muzeum Blanenska (Zámek 1, 67801 Blansko) ARCHEOLOGICKÁ PROCHÁZKA
- 21. 10. 2017 – 11:00 – 15:00 – Procházka Moravským krasem s archeologem Markem Novákem. Oslavte s námi Mezinárodní den archeologie komentovanou vycházkou po vybraných archeologických lokalitách v severní části Moravského krasu s archeologem Muzea Blanenska. Sraz bude v 11.00 hod na autobusové zastávce v Nových Dvorech, odkud se pěšky vydáme do místy náročnějšího terénu Pustého a Suchého žlebu. Celková délka okruhu bude cca 7 km. Vycházka bude zakončena okolo 15. hodiny na parkovišti u Skalního mlýna.
- Účast je bezplatná, kapacita účastníků je omezena na 20 osob. Zájemci se mohou přihlašovat prostřednictvím mailu: archeolog@muzeum-blanenska.cz nebo telefonu: +420 601 090 503.
- Tento den bude také zdarma přístupná interaktivní archeologická místnost v budově muzea na zámku.
ZLÍNSKÝ KRAJ 2017
Muzeum Kroměřížska (Velké náměstí 38, 767 11 Kroměříž) http://www.muzeum-km.cz
- 21. 10. 2017 – Po celý den zdarma zpřístupnění archeologické části expozice Příroda a člověk a Historie ukrytá pod dlažbou města
Mezinárodní den archeologie v Muzeu regionu Valašsko (Zámecká 3, 757 01 Valašské Meziříčí) http://www.muzeumvalassko.cz/
- 17. 10. – 20. 10. 2017 – Od pračlověka k archeologovi. Přijďte si vyzkoušet v rámci Mezinárodního dne archeologie štípání kamenných nástrojů, seznámit se s hrnčířskou dílnou, zpracováním mědi a archeologickým výzkumem. Těšit se můžete na vyzkoušení nových předmětů pořízených z projektu Ministerstva kultury ČR, k dispozici budou rádelka na zdobení keramiky i masivní pravěké sekery. Připravené bude také velké pískoviště, kde si budete moci vyzkoušet archeologický výzkum se vším, co k němu patří. Akce pro školní kolektivy po předchozím objednání na tel. 734 236 279, zamek.kinskych@muzeumvalassko.cz.
- 19. 10. 2017 – 17:00 – přednáška „Co nového v archeologie na Valašsku“ se koná v Zámku Kinských, Zámecká 3, 75701 Valašské Meziříčí. V přednášce se dozvíte o nedávných nálezech v našem regionu a a našem současném pohledu na jeho pravěk a dějiny.
- 24. 10. 2017 – 17:00 – přednáška „Co nového v archeologie na Valašsku“ se koná v Zámku Vsetín, Horní nám. 2, 755 01 Vsetín. V přednášce se dozvíte o nedávných nálezech v našem regionu a a našem současném pohledu na jeho pravěk a dějiny.
- 24. – 25. 10. 2017 – Od pračlověka k archeologovi. Přijďte si vyzkoušet v rámci Mezinárodního dne archeologie štípání kamenných nástrojů, seznámit se s hrnčířskou dílnou, zpracováním mědi a archeologickým výzkumem. Těšit se můžete na vyzkoušení nových předmětů pořízených z projektu Ministerstva kultury ČR, k dispozici budou rádelka na zdobení keramiky i masivní pravěké sekery. Připravené bude také velké pískoviště, kde si budete moci vyzkoušet archeologický výzkum se vším, co k němu patří. Akce pro školní kolektivy po předchozím objednání. Vstupné pro školní kolektivy: ZŠ, SŠ 30 Kč, MŠ 20 Kč.
OLOMOUCKÝ KRAJ 2017
- 19. 10. 2017 – 17:00 – Přednáška „Archeologie a detektory kovů – Přednášející: M. Popelka, I. Čižmář (Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.). Přednáška u příležitosti Mezinárodního dne archeologie (v sobotu 21.10. a vstup do stálé expozice archeologie v tento den zdarma).
- 21. 10. 2017 – Den otevřených dveří v muzeu – Zvme vás na Den otevřených dveří muzea s volným vstupem do všech archeologických expozic.
Vlastivědné muzeum v Šumperku (Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk) MDA v Mohelnici
- 20. a 21. 10. 2017 – od 9:00 do 16:00 – Muzeum Mohelnice (Kostelní nám. 938/3, Mohelnice) - U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování, pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku dvoudenní program pro rodiny s dětmi, školy, školky i jiné zájemce. Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostorách Muzea v Mohelnici budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, otestovat svou zručnost při řezání pazourkovými noži nebo při mletí mouky, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jen jednoduchý kamenný nástroj, a mnoho dalšího. K tomu všemu budou probíhat komentované prohlídky stálé expozice Pravěk Mohelnicka, které povede archeolog našeho muzea.
- Vstupné je 40 Kč jednotné, děti do 3 let zdarma.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ 2017
Muzeum Novojičínska (28. října 12, 741 11 Nový Jičín) http://www.muzeumnj.cz/zerotinsky-zamek-v-novem-jicine/aktualni-akce/selmy-davnoveku.html
- Šelmy v dávnověku. Přednáší RNDr. Miriam Nývltová-Fišáková, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v. v. i.
- Přednáška se koná 5. října 2017 v 16:30 v Trámovém sále Žerotínského zámku v Novém Jičíně
- Vstupné 30, Kč
- Přednáška seznámí posluchače se starými i současnými zvířaty spadajícími do kategorie šelem a jejich vztahem k člověku. Dvě šelmy z pradávných dob jsou lidskými společníky dosud – a to pes a kočka domácí. Posluchači se dále dovědí zajímavá fakta o největších šelmách poslední doby ledové, a to o jeskynním medvědu, lvu a hyeně. Tato zvířata byla obávanými, ale i uctívanými protivníky pravěkých lovců.
Archeopark Chotěbuz (Chotěbuz-Podobora, Karvinská 455, 73561 Chotěbuz) http://www.archeoparkchotebuz.cz/
- 21. 10. 2017 – 8:00 – 16:00 – k MEzinárodnímu dni archeologie vám přinášíme tento program:
- přednáška RNDr. Miriam Nývltové Fišákové, Ph.D. o osteologických nálezech na hradišti
- procházky s archeologem Muzea Těšínska
- archeologické aktivity pro děti
- http://www.archeoparkchotebuz.cz/
Slezské zemské muzeum (Komenského 419/10, Opava) http://www.szm.cz/udalost/509/mezinarodni-den-archeologie.html
- U příležitosti Mezinárodního dne archeologie se v Historické výstavní budově uskuteční výstava na téma „Archeologické poklady ve sbírkách Slezského zemského muzea“. Návštěvníci budou moci zhlédnout například unikátní pravěké bronzové poklady z Opavy-Kateřinek, z Mankovic, Branky a Podolí-Bohučovic a mnoho dalšího. Výstava se uskuteční od 16. října do 19. listopadu 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).
- V sobotu 21. října 2017 od 13 do 17 hodin se bude konat v prostorách Historické výstavní budovy a jejím blízkém okolí tematický den, během kterého bude návštěvníkům z řad široké veřejnosti představen způsob pravěké výroby bronzových předmětů a další experimentální výrobní procesy. Připraveny budou také tematicky zaměřené aktivity a hry pro děti.
- Na výstavu i akci platí klasické vstupné dle platného ceníku.
SLOVENSKO 2017
Muzeum města Bratislavy – Antická Gerulata (Gerulatská 7, 851 10 Bratislava Rusovce) http://www.muzeum.bratislava.sk/anticka-gerulata-rusovce/d-1019/p1=1015
- Medzinárodný deň archeológie prvý krát oslávili v USA v roku 2011. Oslavy sa rýchlo rozšírili aj do zahraničia a v roku 2013 v rôznych krajinách sveta oslavovalo Deň archeológie 70 000 ľudí. V roku 2014 sa konala oslava prvý krát aj v Českej republike. Na podnet kolegov z Čiech sa tento rok zapájame aj my – Múzeum mesta Bratislavy, lokalitou Gerulata, tohto roku už po druhý krát.
- Navštívte nás dňa 21. 10. 2017 od 10.00 do 16.00 hodiny. Pripravili sme pre Vás komentované prehliadky, Pracovné listy, premietame filmy o Gerulate, živote v dobe rímskej a o živote na hraniciach Rímskej ríše.
- kontakt: schmidtova.j@gmail.com
Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou (Zámocká 160/5, 094 31 Hanušovce nad Topľou) Den archológie
20. 10. 2017 – 10:00-14:00 – Den archeologie spojený s uzavíráním bran archeoparku na závěr sezóny nabídne návštěvníkům řadu činností, kdy se budou moci ponořit do dávnověku a přiučit se o zručnosti a důvtipu našich předků.
Východoslovenské muzeum v Košiciach (Námestie Maratónu mieru 2, 040 01 Košice) Výstava „Po stopách Vandalov“
- Výstavu Po stopách Vandalov môžete vidieť vo vestibule Historickej budovy Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach od 3. do 30. októbra 2017. Vstup je voľný.
- Vo vestibule Historickej budovy Východoslovenského múzea budú v mesiaci október prvýkrát vystavené archeologické nálezy z výskumu germánskeho žiarového pohrebiska v Rankovciach, ktorý múzeum realizuje od roku 2014.
- Výbavu germánskych bojovníkov a ich žien tvorili kovové predmety – zbrane, šperky či nástroje na každodenné použitie. Niektoré z týchto unikátnych nálezov komornej výstavy pochádzajú aj z územia Rímskej ríše.
- Touto výstavou zároveň Východoslovenské múzeum Košice pozýva osláviť Medzinárodný deň archeológie (21. október 2017)
Západoslovenské muzeum v Trnave (Múzejné nám. 3, 918 09 Trnava) Mezinárodný deň archeológie v múzeu
19: 10. 2017 – Prednáška a komentovaná prehliadka archeologickej expozície Západoslovenského múzea v Trnave pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie Štvrtok 19. 10. 2017 o 15,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave, Múzejné nám. 3. Tohto roku sa do organizovania dňa archeológie zapojilo aj Západoslovenské múzeum v Trnave, ktoré pripravilo svojim návštevníkom Deň archeológie v múzeu. Archeológ Západoslovenského múzea Mgr. Andrej Sabov v prednáške s názvom Rímske militárie z územia Slovenska v koncertnej sále o 15,00 predstaví rímske vojenské pamiatky, ktoré sa našli na Slovensku. Väčšina z nich súvisí s markomanskými vojnami v rokoch 165 – 180, kedy Rimania zvádzali kruté boje s Markomanmi a Kvádmi aj priamo na území Slovenska. Po skončení prednášky sa uskutoční komentovaná prehliadka archeologickej expozície Západoslovenského múzea, ktorá mapuje ranné dejiny trnavského regiónu od praveku až po stredovek.
Na Mezinárodním dni archeologie 2017 spolupracují:
Ústav pro klasickou archeologii FF UK
Český egyptologický ústav FF UK
Národní muzeum, Archeologie na dosah
Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.
Ústav archeologické památkové péče středních Čech
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Východočeské muzeum v Pardubicích
Regionální muzeum v Českém Krumlově
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Galerie antického umění, Františkánský klášter Hostinné
Muzeum Kadaň/Kulturní zařízení Kadaň
Archeologický ústav FF JČU a Archeopark Netolice
Městské muzeum a knihovna Čáslav
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Regionální informační centrum – Keltské oppidum Závist
Klášter Sázava a Po stopách našich předků
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
Oblastní muzeum v Litoměřicích
Muzeum Vyškovska (1)
Muzeum Vyškovska (2)
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Program MDA 17. 10. 2015:
Filozofická fakulta UK, Celetná 20, Praha 1 (metro Můstek/Náměstí republiky)
10:00–16:00 – den plný informací, her a zážitků: návštěvníci si budou moci vyzkoušet práci archeologů a antropologů v terénu, dozvědět se novinky ze světa české i světové archeologie a zjistit, kde a jak lidé na našem území v minulosti žili. Od archeologického výzkumu nanečisto, přes odkrytí a dokumentaci kostrového hrobu až po určování věku či pohlaví kostry nebo ohledání pravěké zlomeniny. V archeologické laboratoři se pokusí slepit keramickou nádobu a určit její stáří. Z dávných řemesel si děti i dospělí budou moci vyzkoušet drcení obilí, tkaní na stavu i destičkách, barvení textilu, ražbu keltských mincí či výrobu drátěných šperků. Nahlédnou i do pravěké kuchyně nebo zjistí, jak hodovali staří Řekové, k čemu všemu je dobrý olivový olej i to, jak vypadal běžný den v římské legii.
Pro zájemce budou připraveny bloky krátkých přednášek o archeologických a antropologických zajímavostech, tzv. Archeologické jednohubky (od 11:00, 13:00 a 15:00), prezentace o letecké archeologii či době železné i ukázky replik a originálů archeologických nálezů. V areálu Karolina archeologové a studenti archeologie rádi odpoví na všechno, co byste chtěli vědět o archeologii, ale neměli se koho zeptat. Možnost občerstvení pro malé i velké bude opět zajištěna ve Studentském klubu.
Náprstkovo muzeum, Beltémské nám. 1, Praha 1, metro Můstek/Národní třída
10:00–17:00 – bohatý program na nádvoří muzea. Formou přednášek, posterů a dílen (nejen pro děti) budou návštěvníkům představeny nejen zahraniční výzkumy Českého egyptologického ústavu, Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a Národního muzea – Náprstkova muzea, ale také kultury, které tyto expedice zkoumají. Součástí budou komentované prohlídky probíhajících výstav „České výzkumy v Súdánu“ a „Bedřich Hrozný – Sto let od rozluštění chetitského jazyka“.
Archeologický ústav AV ČR, Letenská 4, Praha 1, metro Malostranská
10:00-17:00 – v rámci programu pro veřejnost i rodiny s dětmi budou moci návštěvníci kromě různých aktivit nahlédnou i do specializovaných pracovišť ústavu a též si prohlédnout pravěké pohřby v rozšířené virtuální realitě. Další program nabízí Archeologický ústav na Vyšehradě.
Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8, metro Florenc
14:00 – možnost zúčastnit se komentované prohlídky skvělé výstavy „Hroby barbarů – svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ a navštívit tuto i další archeologické i jiné výstavy a expozice muzea. V rámci Mezinárodního dne archeologie bude vstupné pro dospělé poloviční a zcela zdarma pro děti a studenty do 26 let.
Archeopark Liboc, V domcích 29, Praha 6
14:00-19:00 – oslava Mezinárodního dne archeologie proběhne v archeoparku provozovaném společností Archaia v podobě Podzimní středověké slavnosti. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky dobového života, řemesel, hudby i jídla. To vše za mírné vstupné (dospělí Kč 40,-, děti 6-14 let Kč 20,-, děti do 6 let zdarma).
Labrys s.r.o. Hloubětínská 16/11, Praha 9
10:00-16:00 – v prostorách společnosti Labrys budete moci prostřednictvím jednotlivých profesí projít celým archeologickým výzkumem. Od nálezu střepů v terénu, přes lepení fragmentů a odbornou dokumentaci nálezů a až po sestavení nálezové zprávy. Přednášky o práci archeologa, antropologa, osteozoologa a dalších profesí a o archeologických výzkumech budou začínat každou půlhodinu v knihovně společnosti.
Muzeum T. G. M. Rakovník, Náměstí Obětovaných 1, Rakovník
zve na archeologickou vycházku na bojiště z podzimu roku 1620, kdy se zde střetla císařská a stavovská vojska. K vidění budou terénní pozůstatky zemních opevnění obou armád. Sraz zájemců bude ve 14:00 hod. na nádvoří muzea.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Zámek 1, Roztoky u Prahy
přiblíží zájemcům jedinečný archeologický výzkum, který probíhal od roku 1980 podél železniční trati v Dolních Roztokách. V sobotu 17. října proběhnou v 10:00, 14:00 a 16:00 hod. komentované prohlídky výstavy přímo v muzeu. Návštěvníci se tak dozvědí mnoho zajímavostí a nečekaných zjištění, které přinesl výše zmíněný archeologický výzkum.
Regionální muzeum v Chrudimi, Široká 86, Chrudim
9:00 – 12:00 bude v muzeu probíhat workshop s názvem „Od obilí ke chlebu. Drcení obilí, zpracování těsta, pečení“. Příchozí si zde budou moci vyzkoušet historické způsoby zpracování obilí a současně se prostřednictvím přítomných odborníků dozvědět více o životě dávných zemědělců na Chrudimsku i jinde.
Regionální muzeum v Českém Krumlově, Horní 152, Český Krumlov
v prostorách muzea si budou moci zájemci zdarma užít novou interaktivní archeologickou expozici a s pomocí moderních technologií vyzkoušet 3D zobrazení pokladu z doby bronzové na svých mobilních telefonech nebo tabletech. Tak si je vezměte do muzea s sebou!
Národní památkový ústav v Telči, Hradecká 6, Telč
v blocích od 9:30 a od 11:00 zve veřejnost na přednášku „Co je a není archeologie?“ doprovázenou nahlédnutím do archeologické laboratoře a zanořením se do hlubin cvičných archeologických sond. Program si díky zkušeným průvodcům užijí dospělí i děti.
Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek 2, Pardubice
20. října 2015 (!) – zve v rámci oslav Mezinárodního dne archeologie širokou veřejnost na přednášku spojenou s besedou na téma „Nová archeologická expozice – Proti proudu času, aneb na co se můžete těšit“. Přednáška představí chystanou novou archeologickou expozici, pozadí jejího vzniku a nejzajímavější předměty ilustrující bohaté dějiny regionu. V diskusi bude příležitost se rozhovořit na veškerá s archeologií související témata.
Galerie antického umění, Františkánský klášter Hostinné, Nádražní 119, Hostinné
20. října 2015 (!) – 17:00 – při příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie zve Galerie antického umění na přednášku s názvem: „Podmanivá krása římského umění“ doprovázenou komentovanou prohlídkou části galerie s odlitky římských sochařských děl.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
18.října 2014 – MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE 2014 PROBĚHL – A ÚSPĚŠNĚ!
V sobotu 18. 10. 2014 mezi 9:00 a 13:00 hodin se v přízemí prostor Filozofické fakulty UK v Celetné ulici přišlo poučit a zároveň pobavit na několik stovek návštěvníků a další z nich poté zamířili na další připravené akce, přednášky, komentované prohlídky a slavnosti. Archeologií prodchnutý program se nabízel nejen v Praze, ale také v Roztokách u Prahy a v Rakovníku. Připojili jsme se tak dalším asi dvaceti zemím světa, kde přičiněním asi 400 organizací proběhlo na 450 akcí, a zapojili se do celosvětové snahy o zlepšení péče o archeologické dědictví. To totiž nepatří ani archeologům, ani jednotlivým národům, ale prostě nám – všem lidem planety.
Náš společný příběh, který archeologie zkoumá, začal už před 3 miliony let.
V některých chvílích bylo v Celetné návštěvníků tolik, že se mezi nimi dobrovolničtí organizátoři akce z desítky pražských archeologických institucí v reflexních vestách doslova ztráceli a na některé aktivity si občas zájemci museli i počkat. Zdá se, že i to se vyplatilo a řady dětí i dospělých se dočkaly zajímavých informací, zážitků, kulinářských požitků a dokonce si i mnozí odnesli některé z děl, které vytvořili starodávnými postupy.
Mezi návštěvníky zavítali i fotografové a televizní reportéři, a tak tento svátek archeologie začal žít i svůj virtuální a mediální život. Pokud jste u toho nebyli, chcete si skvělou atmosféru festivalu připomenout nebo chcete přátelům ukázat, o co přišli, když se k Vám nepřidali, tady máte příležitost:
Video: Mezinárodní den archeologie ve Studiu 6
Video: Hlavní večerní Zprávy ČT
Video: Archeologové Miroslav Bárta a Miroslav Popelka v pořadu Hyde Park Civilizace
Audio: Mirka Šmolíková v Českém rozhlase
Text a fota: Univerzitní časopis i-Forum; FF UK web; Facebook MDA; Facebook Archeologienadosah
————
No Placemarks found